CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ – osm bodů na co si dát pozor

Letní turistická sezóna vstupuje do svého vrcholného období a i ti lidé, kteří většinou moc necestují se vydávají  za hranice všedních dnů .

Každý kdo cestuje za hranici ČR, má mít pocit odpovědnosti a potřebu mít sjednáno cestovní pojištění.

Tak jako každé pojištění, má i cestovní pojištění své rozsahy pojistných rizik .

Na co si dát pozor při sjednávání cestovního pojištění?

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno.

Na trhu je mnoho druhů cestovních pojištění a již jsem se tomuto tématu věnoval zde.

Ale na pojistném trhu téměř nenajdete dvě stejná cestovní pojištění. Problém je v rozsahu pojištění a jeho ceně.

Pojďme se tedy podívat na jednotlivé případy na co si dát pozor:

  • Určitě si neplést životní pojištění s cestovním pojištěním – jsou to sice podobné produkty, ale ve své funkčnosti velmi rozdílné. Je to častá otázka…
  • Územní rozsah asi není nutné připomínat , ale je  vhodné si před podpisem a zaplacením toto překontrolovat
  • S územním rozsahem je ale spojen i výškový limit . Do Tater na běžnou turistiku ( bez řertězů ) nám klasická pojistka určitě stačí, v Alpách už ale stačit nemusí. Všechny pojistné smlouvy mají svůj výškový limit
  • Odpovědnost – možná nejdůležitější součást smlouvy. Představte si, že vyjížďkou na kole ve Španělsku způsobíte dopravní nehodu se zraněním osob. Nebo jedete jen s dětmi do Německa do aquaparku. Kde je řečeno, že někomu na vlhké podložce neujedou nohy a přitom nezraníte člověka? Další příklad zde.
  • Limity – raději si pár stovek připlaťte a vyžádejte si vyšší limit. Při vážném zdravotním problému Vám nízký limit nemusí stačit. A pro ušetřených pár stokorun budete doplácet několik tisíců, ne-li desetitisíců. Těch pár korun navíc za to stojí. 
  • Adrenalinové sporty – pokud se necháte v cizině zlákat na adrenalinový zážitek, např. let padákem tažený lodí nad mořem, nebo jízda na raftu na divoké řece v Alpách, případně jiný podobný zážitek – je nutné toto mít ve smlouvě o cestovním pojištění sjednáno!  – dále čtěte zde
  • Repatriace – v průměru se každý kalendářní rok nevrátí se svých cest cca 500 Čechů. Pro mě neuvěřitelné číslo. Nikdo si to neumí představit, ale když se tato smutná situace stane, převoz ostatků se může vyšplhat do desetitisíců euro.
  • Cena – je určitě důležitá, ale v konečném důsledku by měla být to poslední co by Vás mělo zajímat – hlavní hledisko by opravdu mělo být to, co za své peníze kryjete.

Jeden příběh za všechny. Řekl jsem klientovi cenu jeho cestovního pojištění… a on na to – „tolik?

Až když jsme smlouvu začali rozebírat, tak vlastně zjistil, že limity a rozsah pojištění je tak velký a dostatečný, že mu vynaložené prostředky za rodinu za klid stojí. Smlouvu následně podepsal a zaplatil – najednou se cena stala věcí, kterou přestal řešit.

Ponaučení – než budete hodnotit cenu – nechte si vysvětlit rozsah a jak pojistná smlouva bude fungovat.

Raději si představte ty nejhorší situace – jako je např. operace srdce v Egyptě, kde rádi Češi létají a paradoxně tam často létají právě nemocní lidé se srdcem.

Doporučení: mějte u sebe dostatečnou hotovost – případně možnost vybrat hotovost z bankomatu. Většina zdravotnických zařízení ve světě nemusí uznávat naše pojištění, ale při doložení účtů za opravdovou poskytnutou léčbu pojišťovna uhradí.  Dobrá pojišťovna uhradí…

Závěrem:  dovolenou si vybíráte s pečlivostí a většinou jste si ochotni za zážitek připlatit, přesně takto přemýšlejte i o cestovním pojištění. Raději si pár korun připlatit, než řešit mnohatisicové doplatky…

Přeji Vám krásnou dovolenou, plnou zážitků a splněných přání, pokud možno bez pojistných událostí.

Váš osobní pojistný poradce.

DOUBEK Radek

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *