Jak pojistit blednoucí účtenky pro možnou reklamaci

Určitě už se vám stalo, že jste si koupili zboží, které se po nějaké době rozbilo a museli jste jej reklamovat. Jenže kde je ta zpropadená účtenka? Když už ji po dlouhém hledání najdete na tom nejméně pravděpodobném místě, zjistíte, že se na ní již podepsal zub času a text není k přečtení. Co teď?

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

Jak prokázat koupi zboží

Věděli jste, že k uznání reklamace nemusíte předložit originální účtenku?

Klasickým způsobem je předložení originální účtenky, kterou vám prodejce při nákupu vystavil. Z výše zmíněných důvodu je to však i jedna z nejméně praktických metod, neboť účtenku musíte mít po celou dobu někde schovanou a doufat, že se nevybělí nebo že ji někde neztratíte.

Dalšími možnostmi je například předložení originálního obalu nebo v některých případech i svědecká výpověď. Nejjednodušší variantou je úschova dokladů v elektronické podobě, a to včetně fotografie originálu. Právě o této možnosti dle průzkumu STEM/MARK neví až 60 % Čechů.

Ukázalo se, že když lidé potřebují něco vyreklamovat, ale z nějakého nemohou předložit originální účtenku (ztráta, znehodnocení, …), velmi často se rozhodnou zboží vůbec nereklamovat a raději si koupí nové.

Češi spoléhají na originální účtenky

Až 9 zákazníků z 10 nejvíce spoléhá právě na originální (většinou papírové) doklady, i když rozhodně nejsou podmínkou pro přijetí reklamace. Zákon o ochraně spotřebitele hovoří o tom, že kupující musí svůj nákup prokázat, ale již nestanovuje přesný způsob, jakým to udělat.

Tak jak ve všech situacích, je lepší nepřijemným  situacím předcházet, než násleně řešit problém – a proto:

– doporučuje se vytvořit jakoukoliv kopii účtenky ( vytisknout další kus, vyfotit, naskenovat a skladovat elektronicky )

– platba kartou = výpis z účtu – nepopíratelný důkaz

– originály skladovat v suchém a volném místě. Například v originálním balení daného zboži 

– nikdy neskladujete účtenky  všechny v jedné složce v těsném prostoru např. ve foliových složkách, nebo vlhkých místech.  

Přeji Vám krásný den bez pojistných událostí.

Doubek Radek

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *