Máte byt v osobním vlastnictví? Nezapomeňte na pojistku!

Mít byt v osobním vlastnictví, má své výhody, ale také povinnosti, které se přehlíží. Dobrý hospodář určitě se bude zajímat jak chránit majetek, který budete splácet… ( často i několik let) Bytům v osobním vlastnictví nic nehrozí? Omyl!viz zde, další příklad – viz zde jiný příklad – viz zde

ČÍM MENŠÍ PRAVDĚPODOBNOST, ŽE SE DANÁ SITUACE STANE, TÍM VĚTŠÍ ŠKODY ZANECHÁ

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez
uvedeného zdroje: www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno

Koupili jste si byt do osobního vlastnictví ( je jedno v jakémkoliv bytovém domě ) a říkáte, si jaké jste udělali „terno“. Určitě tím vlastníte majetek, který se v případě potřeby dá opět dobře prodat, zastavit v bance při případném úvěru / hypotéce a hlavně jste opravdu ve vlastním.

Těchto bytů každoročně přibývá. Noví majitelé si ale neuvědomují, že je vhodné byt si  také pojistit a to nejen jako domácnost, ale i jako nemovitost + odpovědnosti, které můžete touto nemovitosti způsobit. Bydlet ve vlastním přináší i větší odpovědnost, kterou v případě škody budete muset uhradit. Takže nejen myslet na vlastní majetek, ale také na škodu kterou můžete způsobit ostatním.

Kdy pojistit?

 • Jestliže máte smlouvu na domácnost starší 5ti let!  ( jsou jich tisíce )
 • Kupujete byt do osobního vlastnictví – jedná se o úplně jinou situaci, než když bydlíte v nájemním bytě. Kdyby jste se přestěhovali do rodinného domu, pojistíte si jen domácnost? Určitě ne… Dnešní ceny větších bytů mohou dosahovat cen i menších rodinných domů.

Pojištění domácnosti:

 • Jedná se o vybavení domácnosti, jako je nábytek, šatstvo, drobná elektronika, koberce… atp.
 • Jak určit hodnotu: za kolik by jste si pořídili celé nové vybavení? Máte nějaké specifikum?
 • Co pojištěno není: pevně spojené stavební součásti úpravy – pokud není zvlášť dopojištěno či jinak upraveno pojistnou smlouvou.

Pojištění nemovitosti:

 • Jedná se o pojištění hodnoty nemovitosti a pevně spojené stavební součásti ( příčky, kuchyňská linka, stavební úpravy, obložení ).
 • Jak určit hodnotu:
 • Přesně: vypočítá kalkulačka dané pojišťovny dle rozměrů, adresy, vybavenosti….případně dle kupní ceny ( kupní smlouvy )
 • Orientačně: za kolik by jste rádi svou nemovitost prodali? Jestliže by jste rádi za Váš byt dostali např. 2.000.000Kč určitě ho nepojišťujte na 1.500.000Kč. Šidíte sami sebe.

Pamatujete si ještě na výbuch bytového domu v Havířově? viz zde

Ceny nemovitosti rostou:

 • Při dnešní turbolentní době, kdy cena nemovitosti  roste skokově snad každý měsíc doporučuji si dát do pojistné smlouvy pojistnou částku o 10-15% vyšší, než je dnes. Tzn. jestli dnes má váš byt v soukromém vlastnictví hodnotu např. 2.000.000Kč klidně si nemovitost pojistěte 2.300.000Kč. Cena pojistného není už tak skoková, ale snížíte tím riziko podpojištění na nejbližších „X“ let. Podpojištění = krácení plnění při případné pojistné události.

Odpovědnosti:

 • Při nájemním bydlení Vám vystačí odpovědnost z občanské odpovědnosti, tomuto tématu jsem se věnoval zde.
 • Při bydlením v osobním vlastnictví je vhodné mít odpovědnost z držby nemovitosti. Je to ale úplně jiné riziko, než občanská odpovědnost.

NEVÍTE SI RADY S POJIŠTĚNÍM DOMÁCNOSTI NEBO BYTU V OSOBNÍM VLASTNICTVÍ – MŮŽETE SE NA MĚ OBRÁTIT.

Hezký den bez pojistných událostí

Doubek Radek

zde najdete plný kontakt

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *