Občanská odpovědnost. K čemu slouží a potřebuju ji vůbec?

Spolu s cestovním pojištěním jedno z nejlevnějších, ale také nejpodceňovanějších pojištění. Zatímco cestovní pojištění kryje hlavně škody v zahraničí na našem zdraví (úrazy + léčebné výlohy + případnou odpovědnost) a věnoval jsem mu článek již dříve a určitě se k tomuto tématu budu vracet, tak občanská odpovědnost kryje převážně majetkové újmy, ale i ty zdravotní…

K čemu nám tedy občanská odpovědnost slouží? Opravdu kryje i zdravotní újmy  ???

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez
uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno

Občanská odpovědnost se v drtivé většině sjednává k pojištění majetku – domácnosti.

Panuje mylná představa, že nám stačí pojištění na částku např. 500.000 Kč  či 1.000.000 Kč – protože, když vytopím souseda, nebo rozbiju zboží v obchodě, či dítě zničí věc kamarádovi – musí mi částka 500.000 Kč či 1.000.000 Kč stačit.

Ano, na tyto příležitosti je částka dostačující. Ale člověk by se měl pojistit hlavně na situace, které NEMŮŽE „zaplatit z kapsy“. Tehdy má pojištění smysl. A to platí nejen o občanské odpovědnosti.

  • Co když Vaší neopatrností vyhoří půl paneláku ( např. usnete při kouření či svíčce)
  • Co situace, kdy jízdou na kole zraníte člověka nebo dítě takovým způsobem, že má zdravotní a trvalé následky?
  • Co případ, kdy Váš pes zraní člověka tak, že má doživotní následky?
  • Případně svou neopatrnou jízdou na kole způsobíte těžkou dopravní nehodu? Kamión pomačkaný v příkopě, zboží znehodnoceno a řidič s trvalými následky? (Spousta aut dnes jezdí s kamerou, takže důkaz je jasný )

Toto také zaplatíte z kapsy? Vše to jsou  případy z reálného světa,  který se točí kolem nás, ale dokud se nám nic nepřihodí tak rizika nevidíme, nebo je vidět nechceme.

Vezměme si poslední případ: oprava kamiónu 500.000 Kč, škoda na zboží 750.000 Kč, zdravotní komplikace řidiče + trvalé následky 1.000.000 Kč. Škoda za nedodání zboží a tím opoždění výroby 1.000.000 Kč?  Vše to jsou částky na nižší hranici. Musíte počítat výše.

Běžný člověk zaplatí za svou „spořivost“ při vážné pojistné události krutou daň – zkrachuje. Doporučuji minimální částku 5.000.000 a VÍCE (každá pojišťovna má své různorodé limity). A neznamená to, že když 500.000 Kč pojistného krytí v průměru stojí 400 Kč /rok, tak že 1.000.000 Kč stojí 800 Kč/rok. Ba naopak – čím vyšší pojistná částka, tím nižší pojistné.

S čím si tato „blbenka“ neporadí? Jsou to škody na vlastním majetku nebo na majetku rodinných příslušníků ( dcera, syn, máma, táta, děda, babička atp ) Klasická situace, kdy dvě generace bydlí ve dvou patrech stejného domu a vzájemně se vytopí. Jedná-li se o rodinné příslušníky, tak z této pojistky tato škoda uhradit nelze, ale i tato škoda se u pojišťovny uplatnit dá. Jiný nelikvidní případ: vnuk rozbije prarodičům televizi tím, že upadnul a při pádu strhnul tuto televizi.

Každopádně zdůrazňuji – vždy se pojišťujte pro věci, které z běžného rozpočtu nejste schopni uhradit.  Částka 500.000 Kč či 1.000.000 Kč vypadá hezky, když ji nemáte, ale zkuste splácet např.  2.000.000 Kč za vyhořelý panelák, či zdravotní následky.

MINIMÁLNÍ POJISTNÁ ČÁSTKA SE DOPORUČUJE 5 000 000 Kč ti co se zajímají už se ptají po vyšších limitech.

Budu velmi rád, když mi napíšete své náměty či otázky v odkazu níže.

Hezký den bez pojistných událostí

Váš osobní pojistný poradce

Doubek Radek

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez
uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *