Pět nejčastějších důvodů proč pojišťovny odmítají plnění.

Největší nespokojenost klientů bývá u životních pojistek. Které nejčastější důvody vedou pojišťovny k odmítnutí pojistného plnění?

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno 

Každý se již setkal s úrazem či pobytem v nemocnici či jinou zdravotní příhodou. A i když je drtivá většina pojistných událostí bez problémů uhrazena – viz zde – tak občas se najdou případy, kdy pojišťovna plnění odmítne.

Pojďme se podívat na ty nejčastější – předejdete tím nelikvidním situacím a Vy se častěji a průkazněji dostanete k Vašemu pojistnému plnění.

 POJISTNÉ RIZIKO NENÍ POJIŠTĚNO

  Byť se to nezdá, lidé často požadují plnit i za rizika, která nemají pojištěná. Bohužel, stává se to velmi často.

 ZAMÍTNUTO Z DŮVODU VZNIKU PŘED POČÁTKEM POJIŠTĚNÍ

Jestliže měl klient s daným úrazem, či nemocÍ problém před vznikem pojistné smlouvy, toto plněné nebude.

Např. klient si sjednal pojistnou smlouvu v září 2019, ale od srpna 2018 trpí cukrovkou s nutnou podporou inzulínu, tak veškeré problémy, které jsou v přímé souvisloti spojené s danou cukrovkou nemůžou a ani nebudou plněné.

Další příklad: stejná smlouva, ale klient měl v září 2018 operované koleno a v lednu 2020 opět půjde na reoperaci stejného kolena – opět se plnit nebude.

Je to vlastně stejné, jako když by jste si sjednali pojistnou smlouvu na dům, který před rokem shořel ( a k dnešnímu dni zůstalo jen ohořelé torzo ).

Dům je trvale poškozen a tím pádem není možné takto poškozený dům pojistit. Jinak řečeno, to co je dlouhodobě a vážně poškozeno před sepsáním pojistné smlouvy není možné plnit.

 NĚKTERÁ RIZIKA MAJÍ SVÉ OCHRANNÉ LHŮTY – hlavně s přívlastkem nemoc.

  • Např. invalidita formou nemoci, nemocenská formou nemoci, pobyt v nemocnici formou nemoci, velmi vážné nemoci.

Je-li cokoliv diagnostikováno v ochranné lhůtě ( každá pojišťovna má u svých rizik jiné ochranné lhůty ), ale člověk půjde na nemocenskou až třeba za půl roku, nebude se toto plnit.

Př. klient má pojistnou smlouvu od září 2019, za měsíc má diagnostikován zánět žil, ale nemocenská bude až od 1.1.2020 tak se plnit nebude. Diagnostika – tedy vznik onemocnění byla v ochranné lhůtě.

Př. klient měsíc po uzavření pojistné smlouvy byl hospitalizován ze závažným onemocnění např. lymská borelióza. Onemocnění vzniklo v ochranné lhůtě. Plnit se nebude a to ani pobyt v nemocnici ani velmi vážná choroba.

TABULKY MAXIMÁLNÍHO PLNĚNÍ – případně jiné upřesnění

S tabulkami maximálního plnění se setkáte nejčastěji u úrazu, trvalých následků úrazem a velmi vážných onemocnění.

Zatímco tabulky velmi vážných onemocnění popisují přesné specifikace té či oné choroby, tak tabulky úrazu říkají jak dlouho se Váš úraz bude plnit.

Takže, ano může se stát, že ve skutečnost úraz se bude léčit 30dní, ale dostanete zaplaceno jen 20dní.

NEDODÁNÍ VEŠKERÉ ZDRAVOTNICKÉ DOKUMENTACE – či jiných dokumentů

Klient pošle do pojišťovny doklady o pojistné události, ale určitá část dokumentace chybí. Klient je vyzván k dodání, ale klient nic již nedodá.

Jiné dokumenty potřebuje při nemocenských živnostník, který si platí nepovinnou část nemocenského pojištění, jiné živnostník, který si neplatí nepovinnou část nemocenského pojištění.

Úplně jiné doklady dokládá zaměstnanec.

ZÁVĚR:

Je potřeba si uvědomit, že každá pojistná smlouva ( nejen ty životní ) má své pojistné podmínky, často jsou to i tabulky maximálního plnění – ochranné lhůty atp.

Pokud si tedy nevíte rady se čtením pojistných podmínek a ochranných lhůt a potřebujete pomoci s danou problematikou, můžete se na mě kdykoliv obrátit.

Byť tento článek, popisuje jen některá a ty nejčastěji opakující se případy neplnění a výluk ze strany pojišťovny, tak v reálu se děje pravý opak. Drtivá pojistných události jsou  ze strany pojišťoven uhrazené – viz zde

Mé návrhy pojistných smluv nejen fungují, ale klienti je také oceňují – viz zde.

DOPORUČENÍ – pojišťujte se v době kdy jste zdraví a v plné síle. Jedna vteřina (např. kousnutí klíštětem ) Vám může obrátit život naruby.

Konejte když můžete. Může přijít doba, kdy konat už nebudete moci a pak se bude ptát – proč…

Hezký den bez pojistných událostí.

Váš osobní pojistný poradce.

Doubek Radek

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *