V České republice každá nemovitost někomu patří. Většina nemovitostí je i pojištěna ( ne všechny ), ale z těch co pojištěny jsou, tak drtivé většiny se podpojištění týká.

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez
uvedeného zdroje: www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno
V dnešní turbulentní době, kdy ceny nemovitostí rostou snad každý měsíc, se zapomíná na to, že pojistku, kterou jste si založili před pěti lety ( neřku-li ještě dřív – v roce 2014, 2010…) je dnes už částečně ( často většinově ) nefunkční.
Mnoho klientů říká, že cena, kterou mají na pojistné smlouvě jim stačí. Tzn. v roce 2016 si pojistili dům na 5 mil. Kč a berou to za dostatečnou ochranu. Nyní ale kdyby chtěli nemovitost prodat, chtěli by za ni např. 7,5 mil. Kč ( dle lokace i více )
Nutno podotknout, že cenu nemovitosti neurčujete ani vy, ani pojišťovna – tu určuje trh. Ten trh, který určuje cenu práce řemeslníka, stavebních materiálů atp. A víme, že některé stavební materiály šly nahoru v některých případech i o více jak 100% nahoru.
ZATÍM CO HODNOTA POJISTKY KLESÁ, HODNOTA NEMOVITOSTÍ STOUPÁ.
Co je tedy podpojištění?
- Je to rozdíl mezi reálnou cenou pojistné události dnes a pojistnou hodnotou dané na pojistné smlouvě.
Kdo čte mé příspěvky případně se dívá na má videa na youtube ví, že doporučuji aktualizovat pojistnou smlouvu na majetek co pět, max.. co sedm let. A přesto ještě potkávám na trhu pojistky i z roku 2009 nebo 2010.
Jak funguje podpojištění?
- Pojišťovna zjistí při pojistné události podpojištění např. 50% ( bohužel těchto případu bude mnoho, pravděpodobně většina ). Dům je pojištěn z roku 2016 na hodnotu 5.mil Kč.
Částečná škoda.
Živly vytvoří škodu na střeše za 150.000 Kč a tito lidé, kteří mají tuto pojistku si myslí, že pojistka je ochrání a ono to tak není.
O kolik procent zjistí pojišťovna podpojištění, o tolik procent daného klienta pokrátí. Při škodě 150.000 Kč a podpojištění 50% bude tedy klient krácen o 75.000 Kč. Když si k tomu přičtete stále rostoucí ceny veškerého stavebního materiálu a lidské práce ( řemeslníků ) tak výsledek je ten, že dalších 10 -15000 Kč můžete odečíst. Ve výsledku tedy doplatíte ze svých úspor cca 100.000 Kč.
Ušetřili jste „možná“ 5.000 Kč ročně za aktualizaci pojistné smlouvy, ale při pojistné události jste doplatili cca 100.000 Kč.
A kde je chyba? “ No přeci v pojišťovně, případně špatný pojišťovák.“ …..
A co totální škoda?
Zde je výpočet ještě horší ( stále máme 50% podpojištění ) Dům pojištěn na 5.mil Kč.
Z výše uvedeného příkladu je nám jasné, že nový dům postavíme dnes za 7.5 mil. Kč, ale od pojišťovny dostaneme jen 2.5 mil. Kč. ( 50% z 5.mil. Kč ) Takže z krásného rodinného domu se stěhujeme do 2+1, v horším případě 1+1.
DOPORUČENÍ: aktualizujte si své pojistné smlouvy na nemovitosti.
Myslíte si, že když budete platit starší „levnější“ pojistku ušetříte? Chyba!
Pojistku máte na to, aby jste si při pojistné události v dané době mohli pořídit nové věci ve stejné funkčnosti. Jestliže máte pojistku z roku 2016, tak zde ceny byly určitě někde jinde…
ŽIVLY SE NEPTAJÍ. Kdo by řekl před rokem, že na území ČR se dostaví tornádo, které doslova vymaže ze světa půl obce na Moravě? Kdo tvrdí, že příště podobný živel „nepřijde na návštěvu“ k Vám?
NEVÍTE SI RADY S POJIŠTĚNÍM NEMOVITOSTI? MŮŽETE SE NA MĚ OBRÁTIT !!!
Nejhorší forma šílenství je ta – nedělat nic a myslet si, že to „nějak“ dopadne.
Hezký den bez pojistných událostí
Doubek Radek
Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno