Pracovní úraz, pracovní neschopnost

Pracovní úrazy a pracovní neschopnost z důvodu výkonu z povolání

Podtitul: proč některé pojišťovny tato rizika plní a jiné NE?

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez
uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno

Odpověd je jednoduchá:

– ne každá komerční pojistná smlouva kryje nemocenskou formou nemoci či úrazu způsobenou výkonem povolání

    Pojištění pracovní neschopnosti formou nemoci nebo úrazu je velmi podceňované riziko. Je obsaženo jen v určitém procentu pojistných smluv a ti co je v pojistných smlouvách mají, ani neví jak a zda-li budou plněny jejich případné pojistné události.

Pojištění běžného úrazu najdete v drtivé většině smluv, ale nemocenskou vždy  nenajdete. Lidé se více bojí zlomeného prstu na ruce, než dlohodobého výpadku příjmu. 

Trocha statistiky

  • Za kalendářní rok umře v při výkonu povolání průměrně 100 lidí – děsivě vysoké číslo.
  • Dalších  několik desítek tisíc osob mělo pracovní úraz či nemocenskou z důvodu výkonu povolání.
  • Další desítky a možná stovky lidí svůj úraz ani nenahlásilo a to buď z důvodu „ strašáku vyhazovu“ či „nedodržení“ pracovních postupů nebo jiných persekucí – protože bezpečnostní technici hájí hlavně zájmy zaměstnavatele, nikoliv zaměstnance.

Proč nedostanete odškodné za pracovní nemoc či úraz (příp. vaši  pozůstalí ) i když toto máte pojištěno ?

  • V případě úmrtí pojištěného nejste oprávněnou osobou, která má nárok na plnění z pojistné smlouvy
  • Špatně určená riziková skupina povolání (každá pojišťovna má své rizikové skupiny, dochází ke krácení)
  • Některé pojišťovny nekryjí (neplní) celou dobu nemocenské, ale jen určitý čas
  • Některá povolání mají výluku na pracovní úrazy či nemoci.
  • Všechna povolání  jsou ve výlukách (byť se to nezdá, některé pojišťovny chtějí vědět, že jste zedník, hasič, hutník, či řidič, ale už v momentě podpisu smlouvy ví, že plnit tyto úrazy či nemoci z povolání nebudou )
Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je construction-709487_640.jpg.

Buď chcete býti pojištěn a budete se řídit pojistnými podmínkami a danou cenou, nebo chcete mít jen „pocit“ že jste pojišťěn a dáte na „kolegu“ se kterým se setkáváte každý den v práci případně na „kamarádku z pavlače“ a budete respektovat jeho / její rady rady. 

Kolega, dobrý přítel  pravděpodobně dovede řídit tým lidí, nebo číst technické výkresy, případně opravit motor  auta – ale jeho specializace  je jiná, než pojistné podmínky. Lidé velmi často dají na slova typu: „jedna paní povídala“ – než aby vyhledali  odborníka. Až Vás budou bolet zuby půjdete taky za kolegou z práce nebo kamarádkou z pavlače? Nebo vyhledáte odborníka v našem případě zubaře ?

 Já také neumím opravit defekt na autě a obrátím se na pneuservis – jinak řečeno na specialistu. Kdo si sám umí opravit tuto závadu tak, aby řekl, že je to na  100%? Jen ten, který tomu opravdu rozumi. A v pojištění to je stejné,…

Nevíte si rady s pojistným podmínkami? Víte, že opravdu platíte za to  co si myslíte, že platíte? Víte, že máte  možnost  bezplatné konzultace jen na Vašich pojistných podmínkách a pojistných smlouvách….plní nebo neplní má pojišťovna pracovní nemoci či úrazy?můj kontakt je Vám plně k dispozici.

Chcete vědět  za co platíte, nebo Vám tom je jedno a budete další v řadě co si stěžují, že pojišťovny neplní? Většinu klientů zajímá cena, mě zajímá jak pojistka se bude chovat v případě pojistné události.

KVALITNÍ POJISTNOU OCHRANU POZNÁTE V TEN OKAMŽIK, KDY JI POTŘEBUJETE, ALE V TEN MOMENT SE NEPTÁTE KOLIK STOJÍ, ALE JAK PLNÍ

Z pohledu klienta se tato problematika může jevit jako nepodstatná a jednoduchá. Z pohledu pojištění těchto rizik s důsledkem na zdravotní či životních komplikací jde o velmi složitou situaci a z pohledu pracovně právních vztahů je toto dokonalý uzel.

Je levnější těmto rizikům předcházet formou prevence (pojištění) než řešit právnické řešení u soudu, kdy běžný zaměstnanec moc možností na úspěch nemá.

I lidé, kteří jsou „postiženi“ pracovním úrazem nebo nemoci v minulosti, jsou pojistitelní. Kolikrát jste slyšeli,  že toto nelze?

Hezký den bez pojistných událostí.

Váš osobní pojistný poradce.

Doubek Radek

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez
uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *