Proč nám neustále roste cena povinného ručení?

Každý řidič to zná. S pravidelností švýcarských hodinek nám ke každému výročnímu dni přijde připomenutí, že je opět potřeba zaplatit povinné ručení. A ve většině případů s drobným navýšením v řádku 200 – 300 Kč/rok. Co s tím?

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

Dá se říci, že pokud Vám nepřijde připomenutí platby nejpozději 6 týdnů před Vaším výročním dnem pojištění, tak pojistka bude stejně finančně drahá, nebo nižší. Ba naopak, přijde-li tento dopis 8 -9 týdnů před výročním dnem, bude pojistné určitě vyšší.

Víte k čemu povinné ručení slouží?  Zdá se Vám tato otázka hloupá?  Ale není. Většina řidičů nezná ani základní pojmy, ale ví že pojištění je drahé. viz zde.  

Jak se mohu bránit vyššímu pojistnému?

Pokud Vás zajímá opravdu jen cena a nezajímá Vás  za co platíte máte jen dvě možnosti:

  • Oběhnout si veškeré pojišťovny a nechat si cenu porovnat
  • Využít internetové srovnávače

Pokud Vás zajímá za co platíte, tak internetový srovnávač není správné řešení. Ten primárně cílí na cenu a jen v minimální míře zohledňuje i jiné aspekty. Např. si nevšimnete, že máte nyní pojištěná všechna skla, zatímco v nové verzi jen čelní, nebo žádné. Ale „ ušetřím“ !

ZDE JE DŮKAZ  – na dané stránce je „X“ odkazů a drtivá většina z nich porovnává cenu.

Navýšené pojistné bývá většinou v řádu 200 – 300 Kč ročně ( pokud jste neměli  zaviněnou škodu ) – často ani to ne. Při přepočtu na měsíce se jedná o navýšení o 16 – 25 Kč / měs . Což jak asi většina uzná, jsou zanedbatelné peníze.

Velká skupina řidičů ani neví, co si v pojistce platí a jaké krytí pojišťovna poskytuje. Ale přesně tato skupina řidičů ví, že pojistka je drahá. 

Proč se mi pojistné zvedá i když nebourám?

Bohužel, dotýká se to všech slušných řidičů – je to taková “ společenská vina“. Na druhou stranu denně řeší dopravní policie několik tisíců karambolů po celé ČR s mnoha milionovými škodami. A není téměř bohužel den, aby na českých silnicích neumřel nebo aspoň se těžce nezranil účastník dopravní nehody. Průměrně umře za kalendářní rok 500 osob na českých silnicích.

Zatím nejtragičtějším dnem roku 2018 byla sobota 11.8. – kdy zemřelo na českých silnicích 6 osob.

A také všichni, kteří se podílejí na likvidaci škody : odtahové služby, hasiči, lékaři, autoservisy, výrobci náhradních dílů, lakýrníci, mechanici …. mají své narůstající náklady a jejich zaměstnanci požadují vyšší mzdy.

Představte si situaci, kdy zaviníte dopravní nehodu svým desetiletým vozem a jen „pomuchláte“ blatník luxusnímu vozu. Jeho blatník stál před třemi lety včetně práce servisu 15.000 Kč dnes je ten samý blatník včetně práce servisu už na 20.000 Kč. A nyní si podobný výpočet vykrátíte počtem karambolů za rok + neustále stoupající křivku počtem nehod. Logicky tím stoupá i škodní průběh a výše finanční škod.

Je prostě ekonomicky nemožné platit pojistné za stejné auto tento rok stejnou jako např. před pěti lety.

Co rozhoduje o výši pojistného?

Ne, nikdo nechce platit více než musíme. A pokud je to možné, rádi všichni budeme platit méně, zvlášť když ceny mohou být opravdu velmi rozdílné. Ale vždy musíte srovnávat srovnatelné a na trhu budete těžko hledat dvě stejné smlouvy a to i když budete mít se sousedem stejné vozidlo.

Nemůžete říci, že soused platí povinné ručení 3.500 Kč / rok a já 4.000 Kč / rok, že dané pojištění mám drahé. Bohužel, toto se často děje a často slýchávám, ale vždyť soused platí „jen“ ….

 Aspektů, které dělají rozdíl v cenně pojistného je mnoho:

  • jen velmi zřídka se sejdou na parkovišti dvě stejná vozidla (silnější nebo slabší vozidlo)
  • rozsah pojistné smlouvy (někdo má jen čelní sklo, někdo má všechna skla, vy máte připojištěnou srážku se zvěří, soused ji nemá..)
  • bonusy / malusy ( každý řidič má jiný škodní průběh)
  • věk řidiče, nebo i bydliště…atp. Jinou cenu bude mít řidič v Praze, jinou řidič z obce Horní / Dolní.

Co tedy závěrem?

Vždy prvně srovnávejte rozsah pojistné smlouvy a až následně její cenu. Nikdy ne naopak.

Udělat škodu vozidlem např. za 20.milionů plus ublížení na zdraví a životě je věc velmi jednoduchá. Např. zapříčiním vykolejení vlaku, z toho bude několik osob vážně zraněno v tom nejhorším případě i mrtví. Zvažte, že toto navýšení za ten klid stojí.

Doprava je čím dál hustší a pravděpodobnost vzniku škody roste…a s touto křivkou poroste i cena povinného ručení. To je nevyhnutelný fakt a přidat si dvě, tři stovky za rok za ten klid stojí…

Nebo raději chcete potkat takovéhoto řidiče?  viz zde

Přeji Vám krásný den bez pojistných událostí.

Doubek Radek

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *