
KLÍŠTĚ – jedno z nejmenších „potvůrek“, které má velikost menší než je špendlíková hlavička. Tento parazit nám může přivést vleklé zdravotní problémy, v těch nejhorších případech někteří pacienti umírají. Mnoho osob se ze strachu nechává očkovat, ale vůbec netuší, že očkování chrání jen před částí chorob způsobených klíšťaty a taky ne zcela… a přitom sezóna klíšťat a klíšťové aktivity už je v plném proudu.
Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu bez
uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno
Pojďme si shrnout některé omyly, které se běžné šíří:
Klíšťata žijí jen přes léto – omyl číslo jedna.
Klíšťata mají tři vývojová stádia. Jejich vývoj od vajíčka až po dospělého jedince trvá cca dva až tři roky. Před mrazem se chrání zalézáním do povrchové části půdy, tzn. mráz jim určitě nevadí. Ale takové roztávání sněhu, střídaní teplot a opět přemrzání – toto jim moc nesvědčí.
Klíště žije hlavně v lese případně padá ze stromů – omyl číslo dvě.
Klíšťata žijí hlavně v trávě, v bujných vegetacích, neudržovaných zahradách, vysokých porostech. Díky své velikosti se pohybuje velmi pomalu a na větší vzdálenosti parazituje na zvířatech a jako „jízdenku“ se ještě nasají jeho krví…jinak řečeno, nechá se odnést a ještě se u toho „napojí“
Klíště pomažu krémem a vytočím pinzetou – omyl číslo tři.
Klíště není vrut. V momentě když klíště „vytočíte“ tak praskne a roztrhne se. Klíště musíte opatrně vyviklat, aby se uvolnila kusadla a pak ránu vydesinfikujte. V případě že se stane, že Vám přece jen klíště praskne, tak vše velmi důkladně omyjte, vydesinfikujte a u mladších osob – dětí, či osob s nižší imunitou či jiným zdravotním problémem vyhledejte raději lékařskou pomoc.
Očkování proti klíšťatům mě ochrání – tak to je asi nejhorší mýtus – největší smrtelný omyl. A tuto frázi jsem slyšel už nesčetněkrát.
Očkování proti klíšťatům chrání pouze před klíšťovou encefalitidou. Proti borelióze se očkovat nedá. Přitom boreliózou je infikované každé cca desáté klíště a zanechává vážné trvalé následky, kdežto encefalitidu přenáší asi jedno klíště za sta. Jinak řečeno, očkování je preventivně na nemoc, jejíž výskyt je cca desetkrát nižší, než je borelióza.
Encefalitida způsobuje ochrnutí, ve vážných případech také úmrtí. A nedá se léčit, jen se tlumí příznaky.
Takže očkování ano, ale stále jsme ohroženi nemocí, proti které očkování není a to dokonce v desetinásobném procentu více.
Stále je tedy nejúčinnější prevence – před výletem do přírody ošetřit oděv a nechráněné části těla repelentem proti klíšťatům a po návratu z každého pobytu ve volné přírodě se nechat řádně zkontrolovat rodinným příslušníkem a to opravdu od jara do podzimu, nikoliv jen v letních měsících, tak jak to často dělá většina z nás.
Hezký den bez pojistných událostí.
Doubek Radek
Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu bez
uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno