Těšíte se do penze?

    Penze, téměř mýtické slovo. Každý ví, kdy by do penze chtěl jít a co v penzi bude možná  dělat..

Jenže tento velký životní krok má také velké otazníky…

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

Základní otázka – kdy?

Můj názor není podstatný, protože hranice odchodu do penze není spravedlivá a nikdy spravedlivá nebude. Není to o tom, zda si někdo zaslouží jít do penze o rok či dva dříve, nebo později – protože jak vidíme, i v důchodovém věku se lidé hlásí do méně náročných pracovních pozic – ale dle názoru veřejnosti nejde srovnávat práci v těžkých provozech jako jsou doly a hutě s administrativní činností.

Kdo nezažil těžkou manuálni práci v prašném a karcinogenním nepřetržitém provozu, ten soudit nemůže.

Ale toto je věc jen k zamyšlení.

Mnohem důležitější otázka je:

 Za kolik?

 Dnešní průměrná výše starobního důchodu je necelých 12.000 Kč/měs.  tzn. 50% dnešních aktivních starobních penzistů je pod touto hranicí příjmu. Osobně znám více penzistů těch, kteří tvrdí, že na rozhazování nemají, ale že se s daným příjmem dá bez problému vyjít. A pak je druhá skupina penzistů ( dle mého menšina) co si stěžují, že nevychází.

Během našeho života nás potká několik událostí ať už šťastnějších, nebo smutnějších a nemůžeme nikoho soudit, proč peníze nemá, koho příběh jsme neprožili. Ale co můžeme –  ptát se už nyní: musím i já být nutně v budoucnu ve skupině penzistů, kteří budou smutní, že nemají peníze, nebo si penzi chceme opravdu užívat?

Chceme ještě cestovat, užívat si vnoučata, zahrádky – nebo jen smutně koukat z okna, jak čas plyne a my u toho nejsme?

Kolik budu potřebovat, kolik mohu dávat?

Snad dnes nikdo není tak naivní, aby si řekl, že se o mě stát v penzi postará. Asi nikoho hlady umřít nenechá, ale chci mít přeci osud svých finančních prostředků ve své moci.

Nejednou jsem se ptal klientů za jakou částku by reálně byli schopni vyžít v penzi.

Odpovědi jsem zprůměroval a vyšla částka cca 15.000 Kč. Toto je částka na pohodlné žití v penzi -tzn.  chybí nám v rozpočtu 3.000 Kč měsíčně na min. 20let.

Z výše uvedené věty vychází výsledek: chci-li mít k penzi ještě navíc 3.000 Kč/měs. na 20let, měl bych si podobnou částku odkládat po stejnou dobu. Že je toto nepravděpodobné asi ví všichni, ale můžeme se k danému číslu alespoň přiblížit.

V každé fázi života je vhodné mít jiný druh spoření, nicméně je vhodné ho držet dlouhodobě a jen smlouvu upravovat (např. alokace, výše částky) dle aktuální životní situace.

Pro méně zkušené střadatele určitě je vhodné doplňkové penzijní připojištění ( lidově „penzijko“)  a stavební spoření.

 Pro ty zkušenější jsou zde komodity, akcie, burza….

100.000 Kč – velká nebo malá částka ???

Každý asi zná  přísloví:  kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu – osobně s tímto heslem nesouhlasím, protože vzít někomu něco jen proto, že sám toto nejsem schopen mít, je neomluvitelné barbarství.

Ale přísloví poupravím a použil bych ho takto:

KDO NESPOŘÍ OKRÁDÁ VLASTNÍ RODINU – za aktivní život může běžný střadatel dosáhnout toho, že od státu nebo finančních institucí dostane částku 100.000 Kč a více…. jen tak dostane.

Pro někoho částka astronomická, pro někoho spíše k úsměvu. Ale jedno je pravda, stále to jsou peníze, které jsem dostal. Dostal jen za to, že spořím. Ušetřit 100.000 Kč  –  tak abych je nepotřeboval – je pro většinu lidí téměř nadlidský výkon, přesto tuto částku můžete dostat, chce to jen spořit…

Opravdu začněte hned jak nastoupíte do pracovního cyklu po škole, protože toto je „nejlevnější“ část Vašeho života, až přijde rodina, hypotéka, tak náklady budou jen narůstat.

Spořte částku od 500Kč/měs. nahoru (ideální je 10% z příjmu ), jen tak se dočkáte slušné penze. Dnes odborníci doporučují mít našetřeno minimálně 1.5mil Kč  při odchodu do penze. Drtivá většina penzistů, nebo těch co se do penze chystá, nemá ani polovinu těchto finančních prostředků.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv částku nad 500Kč/měs a jakýkoliv druh spoření, vždy je to krok správným směrem. Neboť i „halíře“ mohu vytvořit „talíře“…největší nepřítel není Váš šéf, či expřítelkyně,  – největší nepřítel je čas…a ten stále běží…a utíká…

Přeji hezký den bez pojistných událostí.

Doubek Radek

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *