Zelená karta elektronicky? Může Vás ušetřit pokuty!

Doba digitalizace nejde zastavit a tak mnoho řidičů uvítá, že se dotkne i tohoto dokladu.

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez
uvedeného zdroje: www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno

Každý řidič ví….

….že součástí dokladů, které po Vás dopravní policie může a bude oprávněně požadovat při silniční kontrole, je i ZELENÁ KARTA – dnes už i bílá. Tento doklad slouží jako důkaz o zaplaceném povinném ručení, které je pro danou skupinu vozidel  ( motorových i nemotorových ) povinná.

CO ŘÍKÁ ZÁKON:  dle § 17 odst. 1 zákona č. 168 / 199 Sb.

Kontrola pojištění odpovědnosti.

Při provozu vozidla na pozemní komunikaci je jeho řidič povinen mít u sebe zelenou kartu nebo doklad o hraničním pojištění a na požádání jej předložit příslušníku Policie České republiky.

Z výše uvedeného textu je jasné, že není přesně popsáno v jaké formě je předložení uznatelné. Myšleno papírové, či digitální. Na toto navazuje i:

VYJÁDŘENÍ MFČR:

"Povinnost předložit zelenou kartu podle § 17 odst. 1 zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla splněna i tehdy, jestliže řidič předloží zelenou kartu v elektronické podobě na displeji mobilního telefonu.

CO MOŽNÁ NEVÍTE O POVINNÉM RUČENÍ?viz zde

Vzhledem k tomu, že ZELENOU KARTU si dnes může každý vytisknout na libovolný list papíru ( zelený nebo bílý ) a nejsou zde žádné ochranné prvky proti zneužití ( např. jako na bankovkách vodotisk, či jiné další prvky), je možné tedy mít ZK i v digitální formě ( tablet, mobil… )

Nutno podotknout a zdůraznit, že tato právní úprava platí jen na území ČR. Pro sousední země, kde jsou jiné právní úpravy toto neplatí nebo platit nemusí.

Je tedy moudré i nadále mít u sebe klasickou papírovou ZK a jen v případě nouze mít možnost na území ČR „rezervu“. Pro ty co ZK někde zapomenou, ztratí nebo poškodí…Stále totiž platí, že na vyzvání dopravní  policie se musíte prokázat doklady a to neodkladně.

Poptáváte pojištění vozidla?

Hezký den bez pojistných událostí

Doubek Radek

zde najdete plný kontakt

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *