Právní ochrana ve spotřebitelských vztazích

Většina spotřebitelů to zná. Koupí si zboží, které se během pár měsíců pokazí / rozbije a obchodník odmítá reklamaci uznat, případně zboží je opravené a opět se stejná vada projeví např. po dvou měsících ….CO S TÍM?

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez
uvedeného zdroje: www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno

Vzorový případ.

Koupíte si boty a za tři měsíce se rozlepí či praskne podrážka. A nastávají tři situace:

  • Boty jsou opravené a opravená vada se dále neprojevila
  • Boty jsou opravené, ale bota opět na stejném místě je poškozená ( stejná vada )
  • Reklamace se vrátí jako neuznaná s tím, že „boty jste špatně používal“.

V první případě není co řešit, spokojenost na obou stranách.

Druhý případ: opět dané zboží je vhodné dát do reklamace a čekat na opravu. Pokud se i po třetí vadě vyskytne stejná vada máte nárok na odstoupení od kupní smlouvy. Pokud obchodník odmítne – je to jeho právo – musíte se bránit soudně.

Třetí příklad je ten nejtěžší. Zapomeňte na ČOI – ti max. překontrolují  doklady obchodníkovi. Max mu uloží drobnou pokutu.  Zde máte už jen dvě možnosti: bud se smířit se zamítavým stanoviskem, nebo se bránit soudně.

Jak funguje právní ochrana?

Nahlásíte svůj problém pojišťovně, tak posoudí zdali nemůžete udělat ještě  jiný krok a pokud jste jako klient obchodu vyčerpal všechny možné kroky a máte všechny dokumenty ( nejen paragon, ale i všechny vyjádření obchodníka či všechny reklamační protokoly – vždy si nechcete i první, druhý případně třetí reklamační protokol ) tak Vás spojí s právníkem na tyto situace a pomůže Vám s dalšími kroky.

Soudní stání nemá snad nikdo rád, ale když víte, že Vám někdo kryje záda a nemusíte se o nic starat je tato situace snesitelnější. Zvlášť, když kromě ročního pojištění , které stojí pár stokorun ročně  ( určitě méně než boty ) Vám většina poplatků uhradí pojišťovna.  A jak jsou drazí právníci, nebo jen vypracování žaloby o tom bychom se mohli bavit.

Doporučuji zřízení tohoto pojištění – v budoucnu si můžete ušetřit spousty drobných nepříjemností. Cena pojistného v dnešní době nepřekročí 100Kč/ měsíčně. Je spíše velmi hluboko pod touto cenou.

Doubek Radek

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

zde najdete plný kontakt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *