Riziko dožití se důchodu je riziko nezvratné!

Penze (chcete-li odchod do důchodu) je velké finanční riziko. Je to jako když máte úraz s trvalými následky či těžkou formu onemocnění. Jenže, a dobře tomu, zde máte šanci na uzdravení – možná malou možná velkou, ale máte šanci…u penze je riziko nezvratné – zde šanci nemáte. PROČ JE TOTO RIZIKO NEZVRATNÉ ?

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

Připravte se na důchodový věk :

Lidé si začínají uvědomovat blížící se finanční problémy spojené s důchodem (odchodem do penze) těsně před padesátým rokem života… je to věk, kdy již děti dávno odešly z rodinného hnízda, jsou zabezpečené. Pravděpodobně jsou splacené dlouhodobé závazky jako jsou hypotéky a půjčky a „tedˇ na mě konečně taky zbylo.“

Ale kolik je dostatečná rezerva na penzi? Banky říkají – milion a více… zdá se Vám to mnoho? Ano je to hodně aby to klient s průměrným platem ušetřil. Ale otázkou je, kdy začne. Začne-li se včas a pravidelně – problém to není a nebude.

Jaké máme možnosti:

  • Mít peníze uložené v nemovitostech či cennostech
  • Být rentiér
  • Být „za vodou“

A nyní reálnější možnosti:

  • Mít aspoň pocit „nemám nikde dluhy“ a dělat dluhy nebudu !!!
  • Mít aspoň jeden dlouhodobý finanční produkt – (penzijní připojištění, investice )
  • Mít aspoň jeden středenědobý finanční produkt – ( např. stavební spoření, dluhopisy ) 

Kolik je optimální částka k měsíčnímu odkládání?

  • Na to je jednoduchá otázka : 10 – 15% z měsíčního příjmu.

Když zaměstnavatel přidá 10% na platech, většina zaměstnanců hořekuje, jak je to malá částka – proč ale „tak malou částku“ není schopný běžný zaměstnanec si přidat na své zajištění v penzi?

 Ano, dnes se přidává na platech 4-6% v průměru – někdy ani to ne…. at mě nikdo neukamenuje. Ale celé to obrátím: zaměstnavarel Vám řekne uberu Vám 10% z platu a máte dvě možnosti: budˇ si najít lépe placenou práci, nebo se s tím smířit… takže tvrdit „nemám peníze“  je až na velké výjímky alibistické. Kdo jsou výjímky – lidé, kteři mají jakýkoliv zdravotni, který jim nedovolí pracovat, a druhá skupina:  lidé, kteří se starají o nemocného příslušníka rodiny…před oběma skupinami hluboce smekám.

Zkusme jiný pohled – boj s časem:

Průměrná penze je dnes cca 11.500 Kč  a co je horší – je to průměr, takže část důchodců/penzistů se dnes pohybuje pod částkou 10.000 Kč a i níže  a to je nyní. Co bude za deset, dvacet let?  Začíná nastávat doba kdy se budeme muset živit sami a z čeho? Nastává boj s časem. Čas nikdo nezastaví, ale jeho následky jdou eliminovat (nikoliv zastavit).

Dnes snad téměř nikdo nevěří, že nás stát uživí. Je lepší být připraven, než být překvapen. Ne, stát nás opravdu neuživí a myslet si opak je velmi naivní.  

Řešením je myslet na penzi v době kdy nám není méně než 50let, ale kdy nám je pod 40, 30let. Život se mění a s ním se budou měnit i úložky na penzi, ale každý měsíc budou – i malé spoření je spoření, je-li pravidelné. Jinak řečeno: halíře dělají talíře.

Řešením jsou dlouhodobé a středně dobé finanční produkty…

Každopádně nejmenší úložka na penzi by měla být alespoň 1000 Kč/os./měs.

Troška matematiky:

Při průměrném spoření běžného člověka 500 Kč na 20 let…

Jeden rok = 6.000 Kč /rok x 20 let = 120.000 Kč + % z výnosu = 140.000 Kč – 150.000 Kč… zdá se Vám to k zamyšlení? Tak to je dobře! Protože většina klientů pod 40tým věkem nemá vyšší úložku  „na stáří“ než 500 Kč.  Toto je výsledek běžného klienta a v konečném důsledku tyto peníze těsně po výběru a ukončení spoření, investují do dětí či vnoučat. Klient pod 40tým věkem by měl mít úložku aspoň 1000Kč /měs / os. Nad 40let 1.500Kč/měs, nad 50let 2.000Kč/os., jen tak se aspoň přibližite se k milionu…

Znáte zhodnocení garantovaných 23% měsíčně státem pouze za 1.000Kč/měs ( za vloženou tisícikorunu dostanete za daný měsíc 230Kč)

Chcete žít plnohodnotně celý život, chcete mít radost ze života včetně vnoučat, lázní, houbaření, zahrádky….nebo jen krmit holuby a labutě z drobků Vaší penze?

Možná je nyní čas se zamyslet, a je jedno zda je Vám 30 let či 40 let, ale určitě dříve než budete před branami důchodového věku.

A říci nejčastější výmluvu klientů „stejně se důchodu nedožiju“  je nejen alibistické, ale i hloupé, protože na to existuje jediná odpověd – a co když se dožijete? Věk lidstva se totiž stále prodlužuje…

Přeji všem nejen hezký den bez pojistných událostí, ale také klidné rozhodování o vaší budoucnosti v penzi.

Hezký den bez pojistných událostí.

Váš osobní pojistný poradce.

Doubek Radek

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *